Artikli koostas: Ada Vahtrik, Ida-Tallinna Keskhaigla imetamise nõustamise juht. Allikas: Ajakiri Pere ja Kodu 2012
Tita esimesed elutunnid mõjutavad nii ema-lapse suhet kui ka imetamist. Emaga lähikontaktis beebi kohaneb selle maailmaga kõige paremini. Vastsündinu kaalumine ja mõõtmine ei ole esimesed vajalikud protseduurid, millega peaks kiirustama.
Rinnale esimesel tunnil
Esimest korda peaks beebi rinda saama võimalikult vara, kindlasti esimesel sünnijärgsel tunnil. Tavaliselt on terved vastsündinud esimese kahe elutunni jooksul ärkvel ja imetamine õnnestub hästi. 98% naistest on võimelised oma lapsi imetama. Tita on ema läheduses rahulikum ja tema sünnijärgne kaalulangus jääb väiksemaks. Lapse raskus ema kõhul soodustab ka platsenta väljutamist.
Kui mingil põhjusel ei saa last kohe rinnale panna, peaks imetamist alustama esimesel võimalusel, kui probleemid on taandunud. Hilisem alustamine võib nõuda suuremat pühendumist, sest lisatoitu saanud laps võib vajada rohkem aega, et rinna imemisega harjuda.
Kui laps ise rinnast imeda ei saa, peaks rinda lüpsma regulaarselt ja tihti, et tagada piisav stimulatsioon. Lisatoidu andmise vajadusel tuleks vältida pudeli kasutamist, mis segab lapsel õiget rinnaimemise tehnikat õppida. Kui õigel ajal sündinud terve tita imeb aktiivselt rinda, kohaneb ta esimese kolme päeva jooksul sellega kenasti.
Kuidas titat imetada?
Vahetult pärast sünnitust on kõige mugavam imetada lamades. Selleks lama küljel ning säti padi pea ja õla vahele – nii on õlavööde lõdvestatud ja pea toetatud. Jalad peaksid olema põlvedest kõverdatud. Kui algul on raske käega last toetada, võid panna talle selja taha kokkurullitud käteräti või teki.
Imetada võid ka istudes, kuid selg peaks olema hästi toetatud ja sirge. Mugav on tugitool, kus saad küünarnuki panna nii, et lapse raskus ei lange kogu imetamise ajal käele. Vahel on abi ka sellest, kui asetada põlvedele padi, et laps oleks rinna suhtes loomulikul kõrgusel.
Õige imemisvõte
Imedes on lapse kõht vastu ema kõhtu, pea ja keha ühel joonel. Enne rinna haaramist asuvad lapse nina ja nibu vastastikku. Kui laps avab suu, lähenda ta oma rinnale.
- Imedes on lapse alahuul välja pööratud, lõug puudutab rinda.
- Imiku suus on lisaks nibule ka suur “suutäis” nibu ümbrusest. Ülal on nibuvälja näha rohkem kui allpool.
- Lapse põsed on pruntis, imemisel ei teki põskedesse lohukesi.
Kasulik ternespiim
Esimestel sünnitusjärgsetel päevadel on rinnas ternespiim, mis on erilise koostisega ja vastab just lapse kohanemisvajadustele. Ternespiima välimus võib olla erinev: kas paks oranžika värvusega või kleepuv ja läbipaistev. See on lapsele parim esimene toit.
Ternespiim on asendamatu, sest sisaldab vähemalt viis korda rohkem antikehi kui hilisem emapiim ning see on vajalik lapse soolestiku ettevalmistamiseks ja nakkuste ärahoidmiseks.
Ka imetamist õpitakse
Imetamise õppimine võib aega võtta nii emal kui ka lapsel. Esimese 24 h jooksul on normaalne, kui kindlat söömise rütmi veel ei kujune ja laps saab süüa sel ajal, kui ta küsib (u 4-6 korda ööpäevas).
Kunsttoidu pakkumisega ei tasu kiirustada ka siis, kui lapse kaal hakkab langema. 24 h vanuses on imiku viieprotsendiline kaalulangus täiesti normaalne, kuid alates teisest elupäevast peaks juba kindlasti jälgima, et laps saaks rinda vähemalt kaheksa korda ööpäevas. Normaalne on toita last nii sageli, kui ta soovib. Kui laps on ka teisel päeval unine ega ärka piisavalt tihti, et ise süüa, tuleb teda päeval äratada ja toitmise ajal ergutada.
Ka 12 imetamist teisel-kolmandal päeval ei pruugi tekitada rindadele probleeme (lõhed jm), kui laps imeb alati õige tehnikaga. Kui nibudele on siiski tekkinud lõhed või kui imetamine on piinavalt valus, tasub pöörduda kohe ämmaemanda poole, kes kontrollib veel kord lapse imemist. Nibukaitsete kasutamine ilma põhjuseta ei ole soovitatav, kuid probleemide korral ei tasu abivahendeid karta.
Kaalulanguse normaalne kulg
Kokku võib lapse kaal langeda kolmandaks elupäevaks kuni 10%, kuid pärast seda peab kaal hakkama tõusma.
Kahenädalane laps peaks olema juba taas sünnikaalus. Ka piimakogus kasvab naistel tavaliselt märgatavalt umbes kolmandal sünnitusjärgsel päeval. Sage õige võttega imetamine esimestel päevadel hoiab ära lapse liigse kaalulanguse, aitab tal vabaneda esmasroojast ehk mekooniumist ja hoiab niiviisi last ülemäärase kollasuse eest.
Esimene kaka
Esimestel päevadel on lapse kaka musta värvi ja pissi kogus suhteliselt väike. Kui alates kolmandast päevast suurenevad pissimise sagedus ja uriini kogus ning väljaheide muutub umbes seitsmendaks päevaks kollaseks ja vedelaks, on lapse söömisega tõenäoliselt kõik korras.
Igas sünnitusmajas on tööl ämmaemandad ja arstid, kes oskavad Sind aidata.