Lutipudelivõttest vabaks

Küsimus:

Laps on 5 kuune. Sünnist saadik imetatud. Viimasel kuul on ema pakkunud talle 1-2x päevas lutipudelist kunsttoitu kuna ta on mures lapse kaalu pärast.

Emale tundub, et laps ei saa kõhtu täis. Teine mure on emal veel – imetamine on äärmiselt valulik. Ta saab aru, et lapsel on imemisvõte vale, sest lapse keel ei ole “kausina” rinnanibu all, vaid “togib” rinnanibu hoopis kuskil tagapool.  

Kas 5 kuusele lapsele on võimalik õpetada õiget imemisvõtet?

Vastus:

Kõik eelpoolmainitud mured on teineteisega tugevas seoses. Lapsel on vale imemisvõte, seetõttu ei saa ta korralikult piima kätte, mistõttu ei saa ta kõhtu täis ning ta kaal tõuseb aeglaselt. Emale põhjustab vale imemisvõttega imemine suurt valulikkust.

Lutipudel, mis on justkui “abiks” aga ainult süvendab imetamise probleemi. laps õpib kiiresti ära nn lutipudelivõtte, mis erineb kardinaalselt rinna imemisvõttest. Lutipudelivõttega ei saa laps rinnast piisavalt piima kätte ja rinnanibud saavad iga imetamiskorraga traumeeritud. Lutipudelivõte võib kujuneda ka kuivluti kasutamisega.

5 kuune laps on juba peaaegu, et isiksus. Vähemalt ta ise arvab nii ja oskab seda ka väljendada. Ta õpib kiiresti ja unustab kergesti.

Saades kätte lutipudelivõtte, millega ta pudelist saab imekergesti piima kätte (igatahes kergemini kui rinna otsas rasket tööd tehes) unustab ta kiiresti päris imemisvõtte. Ja niimoodi minnaksegi tihtipeale rinnapiimalt üle kunsttoidule. Laps keeldub rinnast. Ta teab, et kuskil on midagi lihtsamat. Ta on ju seda saanud.

Tagasi ringiõppimine on vaeva väärt vaevarikas tegevus. Nii tita kui ka ema jaoks. Aga see pingutus väärib seda!


Mismoodi seda siis teha?

5 kuune laps õpib ilusti uuesti rinda imema. Aga ainult ühel tingimusel – ta ei tohi saada samal ajal lutipudelit ega kuivlutti. Ja tavaliselt õpivad nad sel juhul kiiresti ümber.

“Aga mu laps on niigi väikese kaaluga, ma ei saa ju teda ometi sellest lisatoidust ilma jätta,” ütleb ema.

Ja täitsa õige, ei tohigi ilma jätta. Võib isegi rohkem anda. Aga mitte pudelist, vaid tassist või lusika pealt.

Alguses on see suur plödistamine ja maha läheb rohkem kui suhu aga õige pea õpib tita päris korralikult tassist jooma ning ühel hetkel kui imemisvõte korras on ja laps piisavalt jälle rinnapiima kätte saab, võib piimaasendaja osakaalu vaikselt vähendama hakata ning lapsest saab jälle rinnapiimalaps.