Õige imemisvõte

Küsimus:

Tere! Mul hakkab teise lapsega kaaluiibe mure tekkima. Seoses sellega tahaksin imemisvõtte kohta uurida. Kuidas saada aru, et lapsel on õige võte?

Saime täna oma kuuse tirtsu kaalutud ning perearst leidis, et kaaluiive võiks tal suurem olla. Meile teadaolevast vähimast kaalust on tirts esimese kuuga juurde võtnud umbes 800 grammi. Saan aru, et seda ei ole vähe, kuid kohe tekkis hirm südamesse. Esimene laps võttis esimese kuuga rohkem juurde ning temaga tekkis hiljem probleem, et kaaluiive oli väike. Imetasin teda kokku 1,3 aastat, endal kogu aeg hirm südames, et mul tegelikult piima ei jagu või ta ei saa seda kätte. Seetõttu hakkasime talle ka natuke enne poolt aastat lisaoitu andma.

Teise lapse ootamise ajal kartsin juba ette, et imetamine võib probleemseks osutuda. Seetõttu on ilmselt kohe esimesest päevast olnud hirm, et laps ei saa piisavalt süüa. Esimesed nädala või isegi kaks oli imetamise alustamine natuke valulik. See võis ilmselt olla muidugi piimapaisu ja teisel nädalal tekkinud rinnapõletiku süü. Nüüdseks minu jaoks imetamine enam ebamugav ei ole, kuid siiski on tunne, et lapsel ei ole piisavalt nibuvälja suus.

Ka esimese lapsega pelgasin seda, kuid võtet korrigeerida ei osanud. Käisime korra ka nõustaja juures, kuid seal pisteti laps mulle rinna peale nii “nagu peab” ning sellega kogu nõustamine piirdus. Ma ei saanudki aru kas ma tegin ise midagi valesti või mitte. Ise lähtusin sellest, et kui minu jaoks imetamine valus ei ole, siis peaks võte ikkagi õige olema. Samas ikka hinges kripeldas aeg-ajalt.

Seega tahakski pika jutu peale teada kuidas saab kontrollida kas lapse imemisvõte on õige ning kuidas veenda last suuremat nibuvälja suhu haarama?  

Vastus:

Kõigepealt võtan maha Sinu hirmu: kui laps võtab ühes kuus juurde vähemalt 500 grammi (see kehtib esimese kuue elukuu kohta ja seda ka kaalutud keskmisena ehk et võib ka nii olla, et mõnel kuul 700 ja teisel jälle 300) ning ta pissib lahjat pissi rohkem kui 6 korda ööpäevas, siis ta saab kindlasti kõhu täis ja Sa ei pea muretsema!

Nagu Sa kindlasti isegi tead, siis ema hirm kandub väga kergesti üle lapsele ning võib põhjustada just täpselt hirmuga seotut. Usalda oma last, ta teab kui palju tal süüa on vaja.


Lapsed ei jäta ennast kunagi nälga!

Nad oskavad ideaalselt ise oma söömisi reguleerida. Oluline on lapsele alati rinda pakkuda kui ta selleks märku annab ning nii kaua imeda lasta kui ta soovib

Laps laseb ise rinna lahti kui ta enam ei soovi. Võik kui see rind tühjaks sai. Paku alati igaks juhuks ka teist rinda. Kui ta näljaseks jäi, siis sööb ta sellest isukalt edasi. Kui mitte, siis lihtsalt ei võta. Kui nii talitada, siis võib olla kindel, et ta sööb täpselt nii palju kui tal kasvamiseks ning arenemiseks hetkel vaja on.

See on väga hea märk, et imetamine on Sinu jaoks mugav ning ei põhjusta enam vaevusi. Vaevused esimesel elukuul on väga tavalised, kuid need mööduvad iseenesest. Sellele (ja lapse kaaluiibele) tuginedes võib väita, et tõenäoliselt on Su lapsel ka korrektne imemisvõte. Igaks juhuks aga panen kirja mõned tingimused, millele vastamine/mitte vastamine aitab hinnata imemisvõtte korrektsust.


Laps on õigesti rinnal, kui tema

  • suu on laialt avatud
  • alumine huul on väljapoole pööratud (võid ise ka sõrmega kaasa aidata)
  • suus on lisaks nibule suur suutäis nibuvälja
  • nina ja lõug on surutud vastu rinda
  • põsed on ümarad ja punnis
  • ei kostu lutsutamist, luristamist, vaid neelamist

Ka imetamisasend on tähtis

Vali endale mugav asend. Võta laps hästi enda lähedale (kõht vastu kõhtu). Säti laps näoga rinna poole nii, et ta ei peaks pead pöörama. Jälgi, et lapse nina oleks kohakuti rinnanibuga, siis ta saab rinna haaramiseks pea pisut kuklasse lükata ning seega ka suurel nibuvälja haarata (see on vastus Su küsimusele!).

Toeta last nii kukla tagant turjalt kui ka selja ja pepu alt, nii et tal oleks kindel ja mugav.

Laps tunneb rinna puudutust, avab suu ja hakkab otsima. Anna talle aega suu korralikult avada ning samal hetkel tõmba teda kergelt veelgi lähemale nii, et ta rind satub lapse suhu. Oluline on, et ta ise haaraks rinna! Siis võtavad nad tavaliselt õigesti.

Kui ema rinna lapse suhu paneb, siis ei pruugi võte õige jääda. Laps peab lisaks nibule haarama vähemalt sama palju või isegi kaks korda rohkem nibu ümber olevat pruuni nibuvälja. Siis on kindel, et ta saab piima hästi kätte.

Imetamisasendi kohta ei saa tegelikult kunagi öelda, kas see on õige või vale. Tuleb lihtsalt jälgida, et lapsel ja emal oleks mugav, et oleksid täidetud need mõned tingimused, mida eelpool kirjeldasin.

On üks asend, mis on äärmiselt sobilik kõigile neile, kel on misiganes probleemid imemisega (kipuvad magama jääma, pusklevad rinna vastu, ei haara õigesti jne jne). Inglise keeles on see laid-back nurturing. Rohkem infot selle kohta (ka pildimaterjali) leiad siit.

Kui oled aga siiski mures, et kaaluiive väike on, siis paku talle lihtsalt tihedamini rinda. See on lihtne reegel, mida rohkem süüa anda, seda rohkem ta süüa saab ning kaalus ka juurde võtab. Sage (ja eriti öine) imetamine aitab efektiivselt kaasa piimakoguse suurenemisele.